• 15 stycznia 2021
  • Warszawski Serwis Prasowy
  • 0


ŻYCIE MIASTA
 

SCHRONISKO W Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w zeszłym roku udało się wydać do adopcji aż 1696 psów i 1246 kotów. Dla porównania: w roku 2019 domy znalazło 1787 psów i 1184 koty. Schronisko wpiera 320 wolontariuszy. „W planach było dużo więcej działań, np. cały cykl szkoleń skierowanych do osób posiadających zwierzęta lub planujących adopcję, kilkadziesiąt zajęć dla młodzieży, kolejne akcje Adoptuj Warszawiaka, jednakże zostały one udaremnione przez ograniczenia epidemiologiczne” – informuje urząd miasta.

ZGUBY W 2020 r. w stołecznym Biurze Rzeczy Znalezionych przyjęto na przechowanie 6200 rzeczy, a rok wcześniej było ich 9800. „Na ul. Dzielną 15, gdzie znajduje się stołeczne Biuro Rzeczy Znalezionych przyniesiono w ubiegłym roku m.in. 327 telefonów, 206 zegarków, 48 tabletów, 37 rowerów, 26 laptopów, 15 czytników e-booków oraz 7 aparatów fotograficznych. Na przechowanie trafiło też 19 łańcuszków, 12 pierścionków i 8 obrączek znalezionych na terenie miasta. Przedmioty dostarczane są przede wszystkim przez instytucje, takie jak policja, straż miejska, Metro Warszawskie, Lotnisko Chopina, Centrum Nauki Kopernik, stołeczne kina czy centra handlowe” – informuje urząd miasta.

DIETY Tanio, zdrowo, sezonowo – do takiej diety zachęca Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. Sałatka z warzyw korzeniowych nie jest trudna w przygotowaniu. Wystarczy zmiana perspektywy i kilka sezonowych składników. Publikacja „Botaniczny od Kuchni”, zawierająca 48 przepisów, dostępna jest online.

LOKALE Urząd miasta nie wyklucza wprowadzenia w Warszawie programu „Lokal na start za złotówkę” – wynika z odpowiedzi wiceprezydent Aldony Machnowskiej-Góry na interpelację radnej Renaty Niewiteckiej. „W celu ewentualnego wprowadzenia na terenie m.st. Warszawy, rozwiązań podobnych do programu obowiązującego w Gdańsku zwrócimy się do Gdańskich Nieruchomości tj. zakładu budżetowego, który jest realizatorem tego programu. Zapytamy o dotychczasowe doświadczenia, bo interesuje nas nie tylko sam pomysł, ale efekty projektu. () Włączenie tego rozwiązania przez m.st. Warszawa, do aktualnie obowiązującej legislacji stanowiłoby poszerzenie katalogu przywilejów dostępnych dla stołecznych przedsiębiorców” – napisała wiceprezydent Machnowska-Góra.

ZWIERZĘTA Ruszyła akcja bezpłatnej sterylizacji i kastracji psów i kotów. Prowadzi ją Biuro Ochrony Środowiska do 30 listopada lub do wyczerpania środków finansowych. Dotyczy zwierząt powyżej szóstego miesiąca życia oraz kwalifikujących się do znieczulenia ogólnego. „W latach 2012-2020 sterylizacji i kastracji w ramach akcji prowadzonej przez Miasto poddano 15 956 psów i kotów” – informuje urząd miasta.

UCZELNIE Szkoła Wyższa Gospodarstwa Wiejskiego organizuje konkurs na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce „Interstudent 2021”. „To już XI edycja konkursu Interstudent, w którym nagradzamy najlepszych zagranicznych studentów zdobywających wykształcenie na polskich uczelniach. Szukamy – jak co roku – ludzi ambitnych, dobrych studentów, ale przede wszystkim aktywnych, zaangażowanych, budujących mosty między kulturami. I co roku, dzięki współpracy z uczelniami, znajdujemy wielu znakomitych kandydatów” – opisuje uczelnia.

ŚLUBY „Zwyczaj obsypywania pary młodej zbożem, ryżem, monetami czy płatkami róż wiąże się z tradycją ślubną. Ma to przynieść młodej parze szczęście, dobrobyt, płodność – wszelką obfitość. W ostatnich latach na cześć nowożeńców wystrzeliwuje się również konfetti wykonane z folii” – napisał sekretarz miasta Marcin Wojdat w odpowiedzi na interpelację wiceprzewodniczącego Rady Warszawy Sławomira Potapowicza. „USC m.st. Warszawy nie ma procedur, które zakazywałyby tego zwyczaju” – dodał sekretarz.

JAWNOŚĆ Zarządzenie w sprawie organizacji udostępniania informacji publicznej oraz udostępniania i przekazywania informacji sektora publicznego w urzędzie miasta podpisał prezydent Rafał Trzaskowski. „W uzasadnionych przypadkach Gabinet Prezydenta może wystąpić do burmistrza lub dyrektora biura o przedstawienie pisemnych wyjaśnień dotyczących realizacji wniosku o udostępnienie informacji publicznej” – czytamy w zarządzeniu.

PRACE SPOŁECZNE Wiceprezydent Aldona Machnowska-Góra wyznaczyła miejsca, w których może być wykonywana praca na cele społeczne oraz podmiotów, na rzecz których skazani mogą wykonywać prace na cele społeczne. Niezapłacone grzywny będzie można odpracować  m.in. w Zarządzie Oczyszczania Miasta, Pałacu Młodzieży, zoo, schronisku dla zwierząt i w Urzędzie Dzielnicy Rembertów.

ZIELEŃ MIEJSKA Szczegółową inwentaryzację terenową zieleni w parku Morskie Oko i w parku przy Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich zakończył Zarząd Zieleni. W obu parkach na łącznej powierzchni około 40 ha rośnie blisko 3,5 tys. drzew. „Dzięki inwentaryzacji specjaliści ZZW mogą sprawniej zarządzać danym terenem, planować i realizować w stosownym czasie adekwatne działania w zakresie utrzymania i pielęgnacji zieleni – regularne lub interwencyjne (gdy sytuacja tego wymaga). Dobra znajomość układu zieleni parkowej pozwala ponadto na przemyślane planowanie inwestycji, które mogłyby pozytywnie wpłynąć na funkcjonalność danego terenu czyniąc go bardziej atrakcyjnym, spełniającym zróżnicowane potrzeby użytkujących go mieszkańców” – tłumaczy ZZW.

KOMUNIKACJA

ULICE Średnio 45 razy Zarząd Oczyszczania Miasta posprzątał w zeszłym roku warszawskie jezdnie. „Od wiosny do jesieni, gdy pozwala na to pogoda, regularnie sprzątamy 1300 km dróg i torowisk. Każda ulica jest czyszczona przynajmniej raz w tygodniu. Tam, gdzie jest taka potrzeba, a także w miejscach reprezentacyjnych, sprzątanie odbywa się częściej. W minionym roku ulice zostały posprzątane średnio 45 razy. Pojazdy, które dbają o czystość jezdni, przejechały w sumie ok. 58 tys. kilometrów” – relacjonuje ZOM.

PARKINGI W listopadzie ma rozpocząć się budowa podziemnego parkingu na placu Powstańców Warszawy – dowiedział się reporter RMF MAXXX. Obecnie ogłoszono przetarg na inżyniera kontraktu inwestycji. Na czterech poziomach będzie miejsce na 420 aut. Obiekt, który ma zacząć działać w roku 2024, będzie wyposażony w ładowarki dla samochodów elektrycznych, a także ogólnodostępną toaletę. Na powierzchni placu będą zamontowane stojaki rowerowe. Co ważne do budowy i utrzymania parkingu miasto nie dołoży ani złotówki, projekt realizowany jest w partnerstwie publiczno-prywatnym.

OŚWIETLENIE Nowe latarnie stanęły przy drodze dla rowerów i chodniku pod Trasą Siekierkowską na odcinku od ul. Gwintowej do Wału Zawadowskiego. „Prace przebiegły sprawnie, rozpoczęły i zakończyły się w grudniu zeszłego roku. Droga rowerowa i chodnik od ul. Gwintowej do Wału Zawadowskiego zyskały nowe słupy oświetleniowe. Wykonawca jednak dotąd nie otrzymał zamówionych opraw ledowych, dlatego na latarniach wciąż wiszą lampy sodowe. Zamontował je tymczasowo, by droga i chodnik po zmroku nie utonęły w ciemnościach. Jak tylko producent dostarczy mu LED-y, niezwłocznie zastąpi nimi dotychczasowe oprawy. Doświetlone lampami ledowymi zostały już za to przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe przez poprzeczne ulice (można łatwo dojrzeć różnicę między oboma typami oświetlenia). Dzięki temu nocami jest tam jaśniej, a przez to bezpieczniej. W skali roku nowe oświetlenie przyniesie też oszczędności, bo obniży zużycie energii elektrycznej” – informują drogowcy.

KOMUNIKACJA MIEJSKA Od 18 stycznia (poniedziałek) na dawne trasy wrócą autobusy linii szkolnych 304, 320, 323, 332 i 379. Pod szkoły będą również podjeżdżały autobusy linii: 153 (do przystanku Czerwonych Beretów), 163 i 164 (na ulicę Uprawną), a 201 pojadą ulicami Piastów Śląskich i Żołnierzy Wyklętych. Autobusy linii 154 dojeżdżające w okresie ferii do Fortu Radiowo zamiast zawieszonych autobusów linii 320, zostaną stamtąd wycofane. Równocześnie zwiększy się częstotliwość kursowania autobusów linii 523 oraz 709. Metro w godzinach szczytu w dni powszednie będzie kursowało co 2 min 50 s na linii M1 i co 3 min 30 s na linii M2. Autobusy linii 228 dojadą do przystanku Wagonownia. Na trasy nie wyjadą autobusy linii: 200, 206, 321, 339. Pomiędzy szczytami nie będą kursowały autobusy linii: 207, 314, 338 i 340. Autobusy linii: E-2, 105, 114, 122, 133, 135, 140, 149, 165, 182, 194, 212, 218, 222, 308, 365, 401, 504, 507, 516 i 522 będą kursowały według zmienionych rozkładów jazdy. W weekendy nie wyjadą na tory składy linii 11 i 31.

PRZYSTANKI Od nocy z 15 na 16 stycznia uruchomiony zostanie przystanek KS Polonez 03, znajdujący się na nowym peronie przy ulicy Łabiszyńskiej za skrzyżowaniem z ulicą Toruńską w kierunku ulicy Łojewskiej. Będą się na nim zatrzymywać autobusy linii 112, 118, 204, 240, N14 i N64.

SKRZYŻOWANIA Trzy oferty wpłynęły w przetargu na przebudowę skrzyżowania al. Wilanowskiej i ul. Kosiarzy w celu włączenia do niego ul. Sarmackiej. „Nad jej przedłużeniem już pracuje deweloper. Dzięki inwestycji powstanie nowe połączenie z miasteczkiem Wilanów. Tym samym dojazd do al. Wilanowskiej z tego miejsca znacznie się skróci” – informuje Zarząd Dróg Miejskich.

TRAMWAJE Nawet o 10 minut może skrócić się podróż jedną z najbardziej popularnych linii tramwajowych w Warszawie – informuje urząd miasta. Pomogą w tym algorytmy i satelitarny system GPS. ZDM ogłosił przetarg na instalację systemu zielonej fali na al. Waszyngtona. Na tej ulicy na wiosnę tramwaj przejedzie szybciej przez pięć skrzyżowań.

OŚWIETLENIE Zarząd Dróg Miejskich podpisał umowę na wymianę ok. 40 tys. opraw oświetleniowych w całej Warszawie. „Dzięki nowym oprawom LED, stolica będzie bezpieczniejsza, a w czasach stale rosnących cen prądu, pozwoli to na ogromne oszczędności. Wydatek zwróci się w dwa lata, tylko dzięki niższym rachunkom za światło” – wyliczyli drogowcy. Dostawą i wymianą opraw zajmie się firma Lug Light Fatory z Zielonej Góry. Prace będą toczyć się w tym i następnym roku, a wartość umowy wyniesie co najmniej 32 mln zł.

PARKOWANIE Zarząd Dróg Miejskich wyeliminował nielegalne parkowanie na ul. Międzynarodowej. „Miejsce w sąsiedztwie dyskontu spożywczego i salonu samochodowego, gdzie była zbędna kostka, przygotowaliśmy pod nasadzenie zieleni. Pozostawiliśmy dotychczasowe miejsca postojowe, a przy nich na chodniku zamontowaliśmy słupki” – relacjonują drogowcy.

KOMUNIKACJA MIEJSKA W Wigilię Bożego Narodzenia autobusami podróżowało o ponad 54 proc., a metrem o 66 proc. pasażerów mniej niż w czwartek tydzień wcześniej. W 2019 r. spadek ten oscylował w granicach 66 proc. w autobusach i 74 proc. w metrze – wyliczył urząd miasta. Pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia 2020 r. (czyli w piątek) z autobusów skorzystało o ok. 79 proc. mniej, a z metra o ok. 82 proc. mniej pasażerów niż w tygodniu poprzedzającym tydzień świąteczny. W 2019 roku autobusami podróżowało o ok. 78 proc. pasażerów mniej, a metrem – 86 proc. mniej. W drugi dzień Świąt w 2020 r. (sobota) na podróż Warszawskim Transportem Publicznym zdecydowało się o prawie 66 proc. (autobusy) i 56 proc. (metro) osób mniej w porównaniu do soboty z poprzedniego tygodnia. Rok wcześniej było to odpowiednio 78 proc. i 83 proc.

ZAPOWIEDZI

INTERNET 16 stycznia (sobota) o godz. 19 na platformie vod.teatrwielki.pl oraz kanale YouTube Polskiej Opery Królewskiej rozpocznie się „Sekretne życie obrazów” – muzyczny collage złożony z fragmentów oper barokowych Monteverdiego, Haendla i Vivaldiego. „Arie z oper Orlando, Ariodante czy Alcina, czyli „muzyczne obrazy” wyjęte z większej całości, stają się kanwą opowieści osnutych wokół scen uchwyconych w dziełach mistrzów barokowego malarstwa. Czego dowiedziała się z listu Dziewczyna czytająca list Vermeera? O czym rozmawia Straż nocna Rembrandta na chwilę przed wymarszem? I kto złapie pantofelek panny z obrazu Huśtawka Fragonarda? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedź da inscenizowany koncert Sekretne życie obrazów” – opisują organizatorzy.

INTERNET 16 stycznia (sobota) o godz. 19 rozpocznie się pokaz „CyrkON. Podążaj za Białym Królikiem”. „Kolejna odsłona pierwszego w Polsce spektaklu cyrkowego, całkowicie on-line! Podążając za Białym Królikiem, przeniesiesz się w zupełnie inny świat, świat pełen sztuki… nie wstając z kanapy! Już 16 stycznia 2021 będziecie mogli dać się uwieść Białemu Królikowi, tak jak i Alicja, która poprowadzi Was w głąb króliczej nory…a po drugiej stronie zobaczycie między innymi akrobatykę, taniec w powietrzu, iluzję, taniec z hula hoopami, czy kontorsję. A to wszystko, w Centrum Praga – miejscu, które otworzyło się na artystów w czasach pandemii” – zapowiadają organizatorzy.