• 9 kwietnia 2022
  • Warszawski Serwis Prasowy
  • 0
TYDZIEŃ W WARSZAWIE
ZOO „Nasze kea (Nestor notabilis) od tygodnia opiekują się dwoma maluchami. Ten gatunek papugi dosyć powszechnie występuje w ogrodach zoologicznych, jednak tylko nieliczne mogą się pochwalić przychówkami. Nam ta sztuka udaję się od trzech lat” – pochwalili się pracownicy warszawskiego zoo.

BEZPIECZEŃSTWO Najwięcej rodzin zostało objętych procedurą „Niebieskiej Karty” w zeszłym roku na Pradze-Południe – wynika z zestawienia, które przygotowała wiceprezydent Aldona Machnowska-Góra w odpowiedzi na interpelację radnej Renaty Niewiteckiej. Na Pradze-Południe zanotowano 357 przypadków przemocy fizycznej, 486 – przemocy psychicznej i emocjonalnej oraz 15 – przemocy seksualnej. Z kolei na Mokotowie wykryto 168 przypadków przemocy fizycznej, 484 – przemocy psychicznej i emocjonalnej oraz 33 – przemocy seksualnej. Żadnego przypadku przemocy seksualnej nie odnotowano tylko w dwóch dzielnicach: na Pradze-Północ i w Wesołej.

WISŁA Urząd miasta uzgodnił umowy z dzierżawcami barek przy wiślanych bulwarach. Otwarcie sezonu planowane jest na majowy weekend. Barki posłużą też jako miejsca do cumowania zarówno dla dużych statków, jak i mniejszych jednostek. Będzie można na nich również wypożyczyć sprzęt wodny – łódki motorowe bez patentu, kajaki i supy, skorzystać z rejsów tradycyjnymi drewnianymi łodziami takich jak szkuty, galary, baty. Na każdej z barek będzie można coś zjeść. Przy czym zgodnie z umową każda barka musi oferować jedno danie „niskokosztowe” – dla mniej zasobnych warszawiaków i warszawianek. Mogą to być np. placki ziemniaczane, wybrana pizza, frytki albo naleśnik na wynos – wyraźnie tańsze niż reszta pozycji w menu.

SPÓŁKI MIEJSKIE „W następstwie wybuchu wojny w Ukrainie, jednoosobowe spółki m.st. Warszawy otrzymują od podwykonawców sygnały o odpływie pracowników. W ocenie tych podmiotów oznacza to brak możliwości szybkiego uzupełnienia kadr, a w konsekwencji brak możliwości dotrzymania niektórych terminów (wynikających z zawartych umów). Innym sygnalizowanym przez podwykonawców zaburzeniem są postępujące problemy z dostępem materiałów, a w konsekwencji dalszy wzrost ich cen” – napisał sekretarz Włodzimierz Karpiński w odpowiedzi na interpelację radnej Renaty Niewiteckiej.

ZDROWIE Dwie trzecie mieszkańców województwa mazowieckiego ocenia swój stan zdrowia jako dobry lub bardzo dobry – wyliczył Urząd Statystyczny w Warszawie. Osoby dorosłe najczęściej cierpią na bóle dolnej partii pleców i wysokie ciśnienie krwi, zaś dzieci na alergię i choroby oka. Z danych wynika, że na przestrzeni ostatnich lat poprawił się na Mazowszu dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej: liczba osób przypadających na 1 przychodnię spadła z 2642 w 2010 r. do 1753 w 2020 r.

UCZELNIE Zespół z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej opracował motoszybowiec PW-X10 – doświadczalną, latającą dwumiejscową platformę z napędem elektrycznym. Maszyna znajduje się na wyposażeniu Ośrodka Badań Lotniczych Politechniki Warszawskiej „OBLOT”, zlokalizowanego na terenie lotniska w Sierakowie pod Przasnyszem.

BIBLIOTEKI Biblioteka Publiczna im. W. J. Grabskiego w Ursusie przystąpiła do projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2021”. W ramach projektu biblioteka udostępnia czytelnikom dwa egzemplarze odtwarzaczy cyfrowych książek mówionych – Czytak 4. Urządzenie jest przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabowidzące, jest także przyjazne dla osób starszych. Nasze placówki wypożyczają urządzenia osobom z dysfunkcją wzroku oraz osobom, które ze względu na swoją niepełnosprawność nie mogą czytać normalnego druku.

SENIORZY Samorząd Mazowsza wesprze działalność gminnych rad senioralnych. Dziś rozpoczyna się nabór do nowego programu wsparcia „Mazowsze dla seniorów”. Na projekty rad senioralnych radni województwa przeznaczyli 1 mln zł. Gminy mogą składać wnioski do 29 kwietnia. „Już co czwarty mieszkaniec Mazowsza jest w wieku 60+, a seniorzy stają się coraz ważniejszą grupą społeczną” – informuje urząd marszałkowski.

UCZELNIE Wzmocnienie współpracy badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego z ukraińskim naukowcami to cel konkursu „Nowe Idee – Ukraina” zorganizowanego w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” na UW. Wnioski w konkursie można składać do 19 kwietnia. Dofinansowanie w konkursie, w wysokości od 30 tys. do 90 tys. zł, będzie można przeznaczyć na projekt badawczy, którego efektem powinno być złożenie publikacji lub złożenie wniosku o grant naukowy finansowany ze źródeł zewnętrznych. Pieniądze mogą być wykorzystane również na zatrudnienie naukowca pochodzącego z Ukrainy oraz na pokrycie kosztów związanych z badaniami naukowymi i na wynagrodzenie dla kierownika projektu.


KOMUNIKACJA
RONDA Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na budowę dwóch rond na wawerskiej ul. Kadetów. To trzecie postępowanie związane z tą inwestycją. Przebudowa dotyczy dwóch skrzyżowań na ul. Kadetów – z ul. Poprawną i ul. Łasaka. Oba staną się rondami po 22 metry średnicy. Na wszystkich wlotach pojawią się wydłużone wyspy trójkątne z azylami dla pieszych i przejazdami dla rowerzystów. Ruch pieszych i rowerzystów będzie się odbywał po wydzielonej drodze rowerowej i chodniku. „Przy okazji prac wybudujemy brakujące chodniki i odcinki drogi dla rowerów” – zapowiadają drogowcy.

SAMOLOTY Od czerwca pasażerowie Wizz Air będą mogli podróżować z Lotniska Chopina w Warszawie do stolicy Danii – Kopenhagi. Loty odbywać się będą pięć razy w tygodniu: w poniedziałki, środy, czwartki, piątki i niedziele. Kopenhaga to stolica i największe miasto Danii położone na wschodnim wybrzeżu wyspy Zelandia i częściowo Amager. Połączona jest mostem nad Sundem ze szwedzkim Malmö.

SAMOCHODY Niewielki procent kilkunastoletnich pojazdów z silnikiem Diesla odpowiada za nieproporcjonalnie dużą część emisji spalin samochodowych w Warszawie. Wspólny raport TRUE Initiative i m.st. Warszawy pt. „Ocena rzeczywistej emisyjności pojazdów w Warszawie” pokazuje, że to właśnie starsze auta mają największy wpływ na zanieczyszczenie powietrza w stolicy. Z raportu wynika, że 17 proc. samochodów osobowych poruszających się po Warszawie wyprodukowano przed 2006 r. To właśnie ta najstarsza grupa aut emituje najwięcej zanieczyszczeń – 37 proc. emisji tlenków azotu (NOx) oraz 52 proc. pyłów (PM). Pomiary wskazują, że emisje szkodliwych gazów wzrastają nawet kilkukrotnie wraz z wiekiem pojazdów.

PARKINGI Konsultacje Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego na Kamionku rozpoczną się 8 kwietnia i potrwają do 28 kwietnia. Mieszkańcy będą mogli zapoznać się z koncepcją zmian organizacji ruchu i parkowania we wschodniej części Kamionka oraz zgłosić do niej uwagi. Będą mogli również poznać wyniki pomiarów zapełnienia miejsc postojowych i ich rotacji. „Ponadto przybliżymy (a uczestnikom jesiennych spotkań przypomnimy) zasady korzystania ze strefy i możliwości jakie mają osoby mieszkające w strefie płatnego parkowania. Konsultacje nie dotyczą samego wprowadzenia SPPN – decyzja o ewentualnym rozszerzeniu strefy zostanie podjęta przez Radę m.st. Warszawy” – informuje Zarząd Dróg Miejskich.

PIESI „Wymieniliśmy schody po zachodniej stronie wiaduktu w ciągu ul. Saskiej na al. Stanów Zjednoczonych. Tym samym zakończyliśmy odnowę obiektu, która wiązała się również z remontem chodników i balustrad” – informuje Zarząd Dróg Miejskich.


ZAPROSZENIA NA WEEKEND
INTERNET 9 kwietnia (sobota) o godz. 10 na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się Dzień Otwarty Szkół Doktorskich. Wydarzenie w całości prowadzone będzie online. Transmisja dostępna będzie w języku polskim i angielskim. Oprócz prezentacji poszczególnych szkół oraz zasad rekrutacji zaplanowano również webinar „Doktorat – szkoła życia” z serią pytań i odpowiedzi.

PRAGA-POŁUDNIE 9 kwietnia (sobota) w godz. 12-15 w parku Skaryszewskim odbędzie się kolejny piknik w ramach akcji „Adoptuj warszawiaka”. Podczas wydarzenia będziecie mogli poznać co najmniej kilkadziesiąt psów z Palucha i pomóc nam w poszukiwaniach najlepszych domów dla nich, zaczipować za darmo swojego pisaka w Czipobusie, otrzymać nasze schroniskowe materiały edukacyjne, wziąć udział w warsztatach robienia kocich zabawek, dowiedzieć się wszystkiego o adopcji i o wolontariacie oraz wesprzeć schroniskowe zwierzaki darami” – zapowiadają organizatorzy.

WOLA 9 kwietnia (sobota) o godz. 13 przy biurowcu Mennica Legacy Tower (ul. Prosta 20, róg Żelaznej) rozpocznie się spacer „Nowa Wola od Norblina po Browary”. Jak zmienia się dawna robotnicza dzielnica? Co pozostało po fabryce Norblina? Jak wygląda ranking najwyższych wieżowców? Gdzie równo 50 lat temu zaczęto rozlewać Coca-Colę? W którym miejscu swoją restaurację otworzył Robert Lewandowski? Które muzeum znajduje się w dawnej elektrowni tramwajowej i jakie są plany jego rozbudowy? Czy w Browarach nadal można się napić piwa? Jakie jeszcze biurowce planowane są w okolicach Ronda Daszyńskiego? – odpowiedzi na te pytania padną podczas spaceru. Bilet normalny kosztuje 20 zł, dla młodzieży niepełnoletniej – 10 zł, dzieci w wieku do 10 lat idą bezpłatnie.

URSYNÓW 9 kwietnia (sobota) o godz. 18 w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” przy ul. Indiry Gandhi 9 rozpocznie się koncert charytatywny i aukcja dzieł sztuki na pomoc Ukrainie „Jest nas wielu”. Wystąpią: Stanisław Soyka, Aga Zaryan i Michał Tokaj, Olena Leonenko, Agnieszka Suchora, Agata Buzek, Czerwony Tulipan, Grzech Piotrowski, Tamara Behler Retro Band. Wszyscy artyści zrzekli się honorariów.

WOLA 10 kwietnia (niedziela) o godz. 8.20 przy pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach rozpoczną się obchody 12. rocznicy katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. „W jej trakcie odczytane zostaną nazwiska wszystkich Ofiar, zostanie zmówiona modlitwa ekumeniczna” – informuje urząd miasta.


ZAPOWIEDZI
ŻOLIBORZ 12 kwietnia (wtorek) o godz. 11 w Muzeum Sportu i Turystyki przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 odbędzie się spotkanie jubileuszowe w przeddzień 80 urodzin Waldemara Marszałka, legendy polskiego sportu, wielokrotnego Mistrza Świata w sportach motorowodnych. W uroczystości weźmie udział Waldemar Marszałek wraz z synem Bartłomiejem – zawodnikiem Orlen Team, pierwszym w historii Polakiem startującym w wodnej Formule 1.

ŚRÓDMIEŚCIE 12 kwietnia (wtorek) o godz. 17.30 w kinie Kultura przy Krakowskim Przedmieściu 21/23 odbędzie się inauguracja obchodów 50. rocznicy powstania Zespołu Filmowego „X”. „Mija 50 lat od powstania jednego z najważniejszych ośrodków produkcyjnych w historii kina polskiego – Zespołu Filmowego „X”. Z tej okazji zapraszamy na uroczysty pokaz „Ziemi obiecanej”, któremu towarzyszyć będzie spotkanie z twórcami filmu oraz członkami i współpracownikami ZF X” – zachęcają organizatorzy.

MOKOTÓW 12 kwietnia (wtorek) o godz. 19 w Filmotece Narodowej przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 odbędzie się koncert pieśni pasyjnych. Podczas koncertu odegrany zostanie materiał w kameralnym składzie, w aranżacjach przygotowanych przez zespół Marii Pomianowskiej. Do grupy dołączy Trio Marcina Olaka oraz Dorota Miśkiewicz.

ŚRÓDMIEŚCIE 12 kwietnia (wtorek) o godz. 20.30 na stadionie Legii przy ul. Łazienkowskiej odbędzie się charytatywny mecz towarzyski pomiędzy Legią Warszawa a Dynamem Kijów. Będzie to premierowe spotkanie w ramach europejskiego cyklu „Mecz o Pokój!” Celem przedsięwzięcia jest zebranie jak największej ilości środków finansowych na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy, przede wszystkim uchodźcom wewnętrznym, którzy w wyniku barbarzyńskich działań wojennych Rosji musieli opuścić swoje domy. Ideą spotkania jest również zwrócenie dalszej uwagi społeczności międzynarodowej i świata sportu na dramatyczną sytuację w Ukrainie oraz nieustającą konieczność niesienia pomocy humanitarnej poszkodowanym.

ŚRÓDMIEŚCIE 14 kwietnia (czwartek) o godz. 18.30 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się charytatywna gala, z której cały dochód zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom. „Usłyszymy utwory współczesnych kompozytorów ukraińskich. Orkiestrę Teatru Wielkiego – Opery Narodowej poprowadzi Andriy Yurkevych, wystąpią wybitne artystki: Olga Pasiecznik i Agata Zubel. Na scenie fragmenty spektakli baletowych Krzysztofa Pastora i Anny Hop zaprezentuje zespół Polskiego Baletu Narodowego” – zapowiada placówka.


 PRZEGLĄD PRASY Z TYGODNIA
SUPER EXPRESS Wielu studentów czekało na ten moment. Po dwóch latach wraca największe studenckie święto. Juwenalia Warszawa 2022 wystartują już 6 maja i zapewne potrwają przez okrągły miesiąc. Na razie więcej szczegółów zdradziły dwie warszawskie uczelnie.

WARSZAWA.PL Warszawa, jak każde miasto, ma swoje sekrety. Wiecie, gdzie znajduje się kamienica nazywana „domkiem dla lalek”, Wierzbowa Świątynia, albo „drzewo butów”?

PRZEGLADPRASKI.PL Trwa wymiana ognia pomiędzy radnymi Pragi-Północ, a przewodniczącym rady, który nawet nie myśli, żeby się poddać. Ktoś powie, że to bohater, bo walczy z liczniejszym przeciwnikiem, inny uzna go za antybohatera, bo prowadzi wojnę bez sensu. Fakt jest taki, że przewodniczący okopał się na przegranej pozycji. Dlaczego Ireneusz Tondera popełnia strategiczny błąd? Czy to przekleństwo wieloletnich radnych?

TVP WARSZAWA Stołeczny ratusz apeluje do kierowców o ostrożną jazdę na Wisłostradzie. Od kwietnia śródmiejskie nurogęsi rozpoczynają swoje coroczne wędrówki z Łazienek Królewskich do Portu Czerniakowskiego.

RDC.PL Przedłużające się procedury i pewny wzrost kosztów. Opóźniają się prace nad rozbudową II linii metra do Chrzanowa. Całe połączenie z trzema stacjami miało być gotowe za dwa lata. Tymczasem – od 1,5 roku wykonawca czeka na pozwolenie na budowę.

PRZEGLĄD STOŁECZNY W Wielkanoc pojazdy komunikacji miejskiej będą kursowały zgodnie ze świątecznymi rozkładami jazdy. Pierwsze zmiany zostaną wprowadzone w weekend 9-10 kwietnia – na ulice wyjadą autobusy specjalnej linii C40, które dowiozą pasażerów z Metra Młociny do Cmentarza Północnego.