• 23 kwietnia 2021
  • Warszawski Serwis Prasowy
  • 0

TYDZIEŃ W WARSZAWIE 

BEZPIECZEŃSTWO Izba Administracji Skarbowej w Warszawie przestrzega przed fałszywymi smsami, które sugerują, że nadawcą są „służby celne”. „Sms zawiera informację o zatrzymaniu paczki/przesyłki. W rzeczywistości to kampania phishingowa, która ma na celu wyłudzenie środków pieniężnych. (…) Ostrzegamy: wiadomość zawiera link do strony, która ma na celu wyłudzenie środków pieniężnych. Nie należy otwierać linków z takiej wiadomości, ani na nią odpowiadać” – informuje skarbówka.

KOTY W marcu do nowych domów ze Schroniska Na Paluchu odjechało 58 kotków – cieszą się pracownicy punktu Ochota na Kota. „Adopcje cieszą zawsze. Zwłaszcza gdy do domów jadą te, którym w schronisku jest najtrudniej. Bardzo się cieszymy, że oni mogli już zacząć nowe życie” – dodają.

UCZELNIE Sztuka pisania, chemia medyczna, Machine Learning, nanoinżynieria czy publikowanie współczesne to przykłady nowych kierunków studiów, które zostaną uruchomione na Uniwersytecie Warszawskim w roku akademickim 2021/2022. Zapisy na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie na UW rozpoczną się 7 czerwca. 24 kwietnia odbędzie się Dzień Otwarty UW, podczas którego kandydaci na studia będą mogli dowiedzieć się m.in., jakie studia prowadzone są na UW oraz jak wygląda proces rekrutacji.

SCHRONISKO Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, dni otwarte Schroniska Na Paluchu przyjmują w tym roku nową formę – wirtualnej wycieczki. „W tym roku, z powodu pandemii oraz z troski o bezpieczeństwo gości naszego schroniska oraz jego pracowników, sprawdzona przez lata forma zorganizowania dnia otwartego nie jest możliwa. Zapraszamy jednak na coś specjalnego – na wirtualną wycieczkę! Dzięki niej można zobaczyć schronisko „od kuchni” bez wychodzenia z domu. Poznacie lepiej schronisko, jego podopiecznych, a może któryś z nich trafi do waszego domu?” – zachęcają urzędnicy. Obecnie w Schronisku Na Paluchu na domy czeka 380 psów i 30 kotów. Wizytówki wszystkich zwierząt opublikowane są na stronie internetowej schroniska.

ZOO „Żyrafa Rothschilda Justyna, gepard grzywiasty Wilma, nosorożec indyjski Shikari, myszojeleń Arnold i ich zwierzęcy kumple zostawili swoje tropy w Koneserze” – informuje warszawskie zoo. Historię dwudziestu zagrożonych wyginięciem gatunków, które na co dzień mieszkają w warszawskim zoo można poznać na ścieżce edukacyjnej w Centrum Praskim Koneser.

ZESPOŁY Prezydent Rafał Trzaskowski powołał zespół ds. edukacji kulturalnej. Do jego zadań należy m.in.: określanie kierunków rozwoju edukacji kulturalnej w Warszawie, inicjowanie przedsięwzięć dotyczących edukacji kulturalnej wpisujących się w Strategię rozwoju m.st. Warszawy do 2030 roku, rekomendowanie dobrych praktyk i ciekawych inicjatyw kulturalnych a także określanie priorytetów w obszarach: wsparcia finansowego działań z zakresu edukacji kulturalnej, rozwoju kadr edukacji kulturalnej oraz promocji i komunikacji działań z zakresu edukacji kulturalnej.

DZIELNICE Radni odwołali burmistrz Ochoty Katarzynę Łęgiewicz. Nowym burmistrzem został Sławomir Umiński (bielański radny PiS), a jego zastępcą – Dorota Stegienka (Zawsze z Ochotą). Drugim wiceburmistrzem został Grzegorz Wysocki.

EDUKACJA Wykładowcy z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Europejskiego UW przygotowali dla maturzystów cykl kilkunastominutowych filmów, które dotyczą przedmiotu wiedza o społeczeństwie. Licealiści będą mogli przypomnieć sobie zagadnienia związane z systemami politycznymi, społeczeństwem, partiami politycznymi, integracją europejską czy aspektami prawnymi. Pierwszy wykład opublikowany został 12 kwietnia. Kolejne publikowane są codziennie na kanale YouTube WNPiSM.

WYSTAWY Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, Zamek Królewski w Warszawie przygotował szereg wydarzeń, przede wszystkim wystawę pt. „230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej”, którą będzie można oglądać od 1 maja do 8 sierpnia. „Wystawa poświęcona Ustawie rządowej to wydarzenie, do którego organizacji w sposób szczególny skłania nas fakt, że to właśnie w Zamku Królewskim w Warszawie, w Sali Senatorskiej, miało miejsce zaprzysiężenie tego dokumentu o wyjątkowym znaczeniu nie tylko w dziejach polskiego parlamentaryzmu, ale również w historii powszechnej” – opisują pracownicy zamku.

UCZELNIE 206 mln rdzenio-godzin obliczeń, 475 aktywnych użytkowników, 282 projekty – to efekty grantów obliczeniowych Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW realizowanych w 2020 roku. Sprawozdania z grantów, wykłady specjalne oraz podsumowanie obliczeń były tematem 21. Sesji Użytkowników Komputerów Dużej Mocy. Nagrania wystąpień dostępne są na kanale YouTube ICM.

KOMUNIKACJA

BILETY Interpelację w sprawie czasu na skasowanie biletu elektronicznego w komunikacji publicznej złożył radny Marek Szolc. „Nowy wymóg skasowania biletu zakupionego drogą elektroniczną jest zrozumiały ze względu na odnotowywane przypadku kupowania biletów wyłącznie w przypadku kontroli. Przyjęte zasady wydają się jednak mało praktyczne i spotkały się z dużym niezadowoleniem warszawianek i warszawiaków. Byłoby ono zapewnie zdecydowanie większe, gdyby zatłoczenie komunikacji miejskiej na części tras dorównywało temu z okresu przed pandemią” – napisał radny.

PRZYSTANKI Autobusy miejskie zatrzymywać się będą na nowej pętli przy ulicy Ostroroga – zapowiada urząd miasta. Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę na jej budowę. Nowa pętla powstanie przy skrzyżowaniu ulicy Ostroroga z Wawrzyszewską. To miejsce wskazują zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nowa pętla będzie miała dwa perony o długości 60 i 40 m. Staną tam dwa autobusy 12-metrowe i trzy 18-metrowe. Wybudowane zostaną nowe chodniki i parking dla rowerów. Będą wiaty i miejsca do zamontowania czterech ładowarek dla autobusów elektrycznych. Infrastruktura pętli będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – zostaną zamontowane pasy prowadzące i pola uwagi. Przebudowany zostanie też odcinek ulicy Ostroroga.

SAMOLOTY Ryanair ogłosił rozszerzony rozkład lotów z Polski na lato 2021. Z lotniska Warszawa Modlin zaplanowano siedem nowych tras. Samoloty polecą do: Koszyc (trzy razy w tygodniu), Pragi, Rodos, Zadaru (po dwa razy w tygodniu), Bari (cztery razy w tygodniu), Katanii i Zakynthos (po dwa razy w tygodniu).

PRZYSTANKI Na wniosek Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno od dziś Zarząd Transportu Miejskiego uruchomił przystanek Pilawa 04 zlokalizowany na Drodze Krajowej 79 przed skrzyżowaniem z ulicą Klonową w miejscowości Chojnów. Będzie obowiązywał jako warunkowy na trasie linii L13 w kierunku pętli Zgoda (Piaseczno).

ULICE Sześć ofert wpłynęło w przetargu na wzbogacenie ul. Stalowej zielenią. Najtańsza opiewa na 1 mln 120 tys. zł, a najdroższa – na 1 mln 612 tys. zł. „Firma, którą wybierzemy, zazieleni ok. półtorakilometrowy odcinek między ulicami Inżynierską i Szwedzką. Na całej jego długości po obydwu stronach ulicy betonowe płyty chodnikowe ustąpią miejsca nowym trawnikom i rabatom kwiatowym. Łącznie rozpłytowanych zostanie blisko 2300 m kw. nawierzchni. Zieleń pojawi się m.in. wzdłuż miejsc parkingowych oraz w narożnikach skrzyżowań. Zostaną też połączone ze sobą istniejące misy drzew, tym samym rośliny będą miały zapewnione lepsze warunki do życia. Nasze plany obejmują posadzenie 80 hortensji bukietowych, 311 sztuk ognika szkarłatnego, 926 śnieguliczek Chenaulta, 2190 wiśni karłowej i 5316 krzewów irgi błyszczącej. Całość nowej zieleni dopełnią 34 drzewa – robinie akacjowe” – informuje Zarząd Dróg Miejskich.

AUTOBUSY W związku z budową ronda na skrzyżowaniu ulicy Źródlanej z ulicą Dworską w Wólce Kozodawskiej do odwołania linia L19 została skierowana na trasę zmienioną w obu kierunkach: Urząd Miasta – … – Aleja Polskiego Państwa Podziemnego – Pod Bateriami – Pułku IV Ułanów – Główna – Źródlana – Pionierów – … – Akacjowa.

PARKOWANIE Zarząd Dróg Miejskich rozpisał przetarg na dostawę czterech kolejnych aut do e-kontroli, z opcją rozszerzenia jeszcze o dwa. Oznacza to, że w sumie będzie ich siedem, a po skorzystaniu z opcji – dziewięć. „Codziennie po Warszawie jeżdżą trzy auta elektryczne z nietypową konstrukcją na dachu. To urządzenia, które skanują tablice rejestracyjne aut zaparkowanych w SPPN i wyłapują tych, którzy nie zapłacili za parkowanie. System jest prosty, szybki i jednoznacznie dokumentuje przewinienie. „Sfotografowany”, jeśli ma wątpliwości, może sprawdzić dokumentację zdjęciową swojego parkowania na stronie internetowej ZDM” – opisują drogowcy.

PARKOWANIE Przetarg na przeprowadzenie badań zachowań parkingowych ogłosił Zarząd Dróg Miejskich. Badanie ma zostać przeprowadzone „na potrzeby wprowadzenia i funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (…) na obszarze dzielnicy Mokotów m.st.Warszawy oraz (…) na obszarze dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy (rejon Saskiej Kępy).

AUTOBUSY 25 kwietnia (niedziela) od godz. 8 do około 22.30 zamknięte będzie Krakowskie Przedmieście na odcinku pomiędzy ul. Królewską i Senatorską – informuje Zarząd Transportu Miejskiego. W związku z tym Zmienią się trasy autobusów linii: 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503 i 518.

ZAPROSZENIA NA WEEKEND

INTERNET 24 kwietnia (sobota) o godz. 18.45 na platformie TR Online rozpocznie się transmisja spektaklu Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady” granego na żywo na scenie TR Warszawa przy Marszałkowskiej 8. Scenariusz opery oparty jest na dramacie austriackiej pisarki Elfriede Jelinek, laureatki nagrody Nobla. Tekst odwołuje się do dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce na zamku baronowej Margit von Batthyány w austriackiej miejscowości Rechnitz w marcu 1945 roku. Według zeznań świadków, podczas wydanego przez baronową przyjęcia, goście Margit von Batthyány – oficerowie lokalnego SS i Gestapo – wzięli udział w masakrze dwustu żydowskich przymusowych robotników, przywiezionych z Węgier. Zbiorowej mogiły zamordowanych robotników nigdy nie odnaleziono, a opieszale prowadzone śledztwo umożliwiło ucieczkę głównym oprawcom. Tekst Jelinek rozpisany jest na głosy pięciu Posłańców, którzy przedstawiają własne wersje wydarzeń.

INTERNET 24 kwietnia (sobota) o godz. 16 na Ninateka.pl rozpocznie się pokaz filmu „Jill i Joy – zimowa przygoda”. ” Jill i Joy mają już po 9 lat. Obie mieszkają w magicznym domu, specjalnie zaprojektowanym tylko dla dwóch lokatorek. Pewnego grudniowego wieczoru u progu ich domku zatrzymuje się malutki samochód wielkości pudełka po butach, z którego wysiada rodzina Maluśkich. W wyniku nieszczęśliwego wypadku straciła ona dach nad głową i szuka zastępczego domu. Zachęceni przez Jill i Joy Maluścy wprowadzają się do ich domku. Wkrótce odczują jednak, że nie wszyscy duzi ludzie mają wobec nich czyste intencje” – czytamy w opisie.