• 16 kwietnia 2021
  • Warszawski Serwis Prasowy
  • 0

TYDZIEŃ W WARSZAWIE

WYSTAWY Do końca kwietnia na pl. Bankowym można oglądać wystawę przygotowaną przez Schronisko „Na Paluchu”. Ma ona przybliżyć warszawiakom sylwetki bezdomnych psów i kotów, będących pod opieką schroniska „Bezdomny nie znaczy gorszy” jest uhonorowaniem wszystkich zwierząt, które straciły dom. Na zdjęciach zostało zaprezentowanych piętnastu podopiecznych schroniska, którzy czekają na adopcję.

BEZPIECZEŃSTWO Przed fałszywymi SMSami dotyczącymi mandatu karnego ostrzega Izba Administracji Skarbowej w Warszawie. „Uwaga na fałszywe SMSy, które sugerują, że nadawcą jest Ministerstwo Finansów lub podległy mu podmiot. Odbiorcy są wzywani do zapłacenia mandatu karnego, pod rygorem skierowania sprawy do sądu. W rzeczywistości to kampania phishingowa, która ma na celu wyłudzenie środków pieniężnych” – ostrzega skarbówka.

KOTY „Kochani jest bardzo źle. Nasza zbiórka stanęła. Zapędziliśmy się w długi ratując kolejne kocie życia, na 1% jeszcze trochę będziemy musieli poczekać, nie mamy wciąż odpowiedzi od miasta kiedy dostaniemy dofinansowanie, nie udało nam się uzbierać w tydzień 1500 zł na rezonans magnetyczny dla Magnolii (a koszty musimy pokryć) a to dopiero początek drugiego kwartału roku – stoimy nad przepaścią. Mamy ogromne koszty stałe, ponieważ funkcjonujemy jako szpitalik dla kotów miejskich” – informuje Ośrodek dla Kotów Miejskich Koteria.

PRZESTRZEŃ MIEJSKA Na elewacji Urzędu Dzielnicy Praga-Północ na rogu ulicy Sierakowskiego i ulicy Kłopotowskiego powstał mural przedstawiający anielskie skrzydła. Urząd Dzielnicy zachęca do fotografowania się mieszkańców na tle skrzydeł i oznaczania Urzędu Dzielnicy na Instagramie.

MUZYKA Mieszkańcy mogą już zgłaszać się do konkursu „Nowe brzmienie warszawskich ulic”. Urząd Dzielnicy Praga-Północ zachęca do przesyłania nowych aranżacji znanych piosenek lub własnych kompozycji o Warszawie. Do 23 maja Urząd czeka na zgłoszenia mailowe. „Styl muzyczny nie ma znaczenia – zapraszamy zarówno solistów jak i całe zespoły, amatorów i profesjonalistów” – zachęca Urząd Dzielnicy Praga-Północ. Szczegóły mo

URZĘDY „Wystaw ocenę Urzędowi Dzielnicy Ursynów” – zachęcają urzędnicy z tej dzielnicy. „Od dzisiaj każdy mieszkaniec może w prosty i szybki sposób ocenić wizytę w Urzędzie Dzielnicy Ursynów. Wystarczy przed opuszczeniem ursynowskiego ratusza wrzucić pobrany numerek do specjalnej skrzynki znajdującej się przy wyjściu. Zamontowane skrzynki zawierają trzy przegródki przeznaczone odpowiednio dla ocen: pozytywnej, neutralnej i negatywnej” – informują.

ZOO Dzioborożce srebrnolice z warszawskiego zoo wyjeżdżają do Pombia Safari Park we Włoszech. „Doszliśmy do wniosku, że tam będą miały bardziej komfortowe warunki, czyli znacznie większa wolierę. Co więcej, jako gatunek pochodzący z Afryki będą miały we Włoszech znacznie więcej słońca” – informują pracownicy zoo. W ich miejsce przyjadą znacznie mniejsze dzioborożce maskowe, zagrożony wyginięciem azjatycki gatunek objęty programem EEP. Samica już czeka w zoo w Pradze i lada chwila pojawi się w warszawskim zoo.

RZEMIOSŁO Badanie „Transmisja rzemiosła – możliwości i przeszkody” zrealizowało Muzeum Warszawskiej Pragi. „Muzeum Warszawskiej Pragi postrzega rzemieślników jako przedstawicieli dziedzictwa kulturowego o ważnej roli społecznej i kulturotwórczej. Jednocześnie zauważamy, że tego rodzaju dziedzictwo jest w ciągłym procesie i naturalne jest dla niego to, że ulega przetwarzaniu. Zauważyliśmy również, że wiele warsztatów jest likwidowanych z powodu braku następców, z kolei adepci nie mają naturalnej drugi kontaktu z mistrzami, u których mogliby praktykować” – informuje MWP.

URZĘDY Interpelację w sprawie informacji na stronie internetowej o zwierzętach zagubionych i znalezionych złożył radny Pragi-Południe Marek Borkowski. „Proszę o udzielenie informacji, dlaczego na stronie internetowej urzędu dzielnicy znajdują się nieaktualne dane (…). O ile mi wiadomo, wymieniona tam Pani Anna Kosnik nie pracuje juz w urzędzie dzielnicy i to od dawna, a nawet gdyby pracowała, to skontaktowanie się z nią pod adresem mailowym z koncówką @pragapld.waw.pl od dłuższego czasu nie byłoby możliwe” – napisał radny.

SPIS Mieszkańcy województwa mazowieckiego są jednymi z najbardziej aktywnych osób, obok mieszkańców województwa śląskiego i wielkopolskiego, spisujących się samodzielnie przez Internet. Równie chętnie korzystają z możliwości spisu za pośrednictwem Infolinii – informuje Urząd Statystyczny w Warszawie. Do tej pory na Mazowszu z obowiązku spisowego wywiązali się mieszkańcy ponad 131 tys. mieszkań (5,6 proc.), co plasuje nas w pierwszej trójce w kraju. Przez infolinię spisało się ponad 1800 mieszkań z Mazowsza. Analiza pierwszych dni spisu wskazuje, że w samospisie w województwie mazowieckim prym wiodą mieszkańcy dużych i średnich miast. Widać też wyraźną różnicę między regionem warszawskim stołecznym a pozostałą częścią województwa. Mieszkańcy stolicy i otaczających ją gmin spisują się przez Internet znacznie chętniej od społeczności z obszarów pozametropolitalnych.

KOMUNIKACJA

INWESTYCJE Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych podpisał umowę z konsorcjum firm Polimex Infrastruktura Sp. z o.o. i Polimex Mostostal Sp. z o.o. na budowę zachodniej estakady na skrzyżowaniu ulic Marsa i Żołnierskiej. To trzeci i ostatni etap modernizacji ciągu ulic Marsa-Żołnierska o długości 4,8 km od ul. Naddnieprzańskiej do granicy miasta. Prace obejmą także budowę odwodnienia drogi, oświetlenia, sygnalizacji świetlnej oraz posadzenie zieleni.

SYGNALIZACJA W tym roku Zarząd Dróg Miejskich planuje remont sygnalizacji w 18 miejscach. Prace trwają już na skrzyżowaniach ul. Wołoskiej z ulicami Dąbrowskiego i Madalińskiego. Do końca roku wyposażone w nowe sygnalizacje mają zostać przejścia dla pieszych przez ul. Okopową na wysokości ul. Niskiej i na wysokości ul. Wolność, przejście przez Al. Jerozolimskie na wysokości ul. Bodycha, przejście przez ul. Trakt Lubelski na wysokości przystanku Zerzeń, przejście przez ul. Księcia Ziemowita przy ul. Mieszka I, przejście przez ul. Patriotów na wysokości ul. Lawinowej, przejście przez ul. Wał Miedzeszyński na wysokości ul. Ateńskiej, przejście przez ul. Wał Miedzeszyński na wysokości Basenów Kora oraz skrzyżowania ulic: Wał Miedzeszyński i Bronowskiej, Al. Jerozolimskich z ul. Starodęby, Wał Miedzeszyński i Kadetów, ul. Jagiellońskiej i pl. Hallera, Płochocińskiej i Kobiałka, Wał Miedzeszyński i Wersalskiej, Wał Miedzeszyński i Fieldorfa „Nila” oraz Wał Miedzeszyński i Afrykańskiej.

PAS DROGOWY W marcu Zarząd Dróg Miejskich przeprowadził 1463 kontrole pod kątem umieszczania reklam. „W wyniku naszych działań zostało usuniętych 66 nielegalnych obiektów, umieszczonych w pasie drogowym bez zgody zarządcy drogi. Wszczęto też 112 postępowań administracyjnych zmierzających do ukarania właścicieli nielegalnych nośników oraz wydano 100 decyzji administracyjnych nakładających kary” – informują drogowcy.

AUTOBUSY Na wniosek Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno, w celu lepszego skomunikowania ogródków działkowych w miejscowości Szczaki, od 17 kwietnia (sobota) do odwołania linia L12 zostanie w wybranych kursach skierowana na trasę wydłużoną: Urząd Miasta (Piaseczno) – … – Piaseczyńska – Mrokowska – POD Szczaki.

PRZYSTANKI W związku z remontem zatoki pod 16 kwietnia (piątek) od godz. 0.30 do odwołania zawieszony będzie przystanek Samochodowa 02. W zastępstwie Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi przystanek Samochodowa 52, znajdujący się na tymczasowym wypłytowaniu około 55 metrów za lokalizacją podstawową.

ULICE Od 16 kwietnia (piątek) od godz. 19 do 19 kwietnia (poniedziałek) do godz. 4 zamknięta dla ruchu będzie północno-wschodnia jezdnia ul. Meissnera (kierunek od ul. Fieldorfa „Nila” w stronę ul. Bora-Komorowskiego). Pojazdy skierowane zostaną na objazdy ulicami Fieldorfa „Nila” i Bora-Komorowskiego. Wszystkie wloty ulic poprzecznych i zjazdy do przyległych posesji dochodzące do remontowanej jezdni zostaną zamknięte. Nie będzie możliwości przejazdu na wprost z ul. Jugosłowiańskiej oraz skrętu z ul. Fieldorfa „Nila” w ul. Meissnera. Pas do skrętu w lewo z ul. Fieldorfa „Nila” w ul. Meissnera zostanie wygrodzony i wyłączony z ruchu.

PRZYSTANKI W związku z planami uruchomienia punktów ładowania autobusów elektrycznych na pętli Chomiczówka, od 19 kwietnia (poniedziałek) autobusy linii 171 i N43 zamiast na przystanku 05 zatrzymywać się będą na przystanku 06, zlokalizowanym przy peronie położonym najbliżej ul. Conrada. Na przystanku 05, na środkowym peronie pętli, zatrzymywać się będą autobusy linii 180.

KOLEJE Legitymacje studenckie z roku akademickiego 2019/2020, doktoranckie ważne 13 lutego 2020 r. i służbowe nauczycieli akademickich ważne 13 lutego 2020 r. zachowują ważność do 29 listopada 2021 r. na dotychczasowych zasadach, bez konieczności ich prolongowania i poświadczają uprawnienie do ulgowych przejazdów – informuje spółka Koleje Mazowieckie.

PRZYSTANKI W związku z zakończeniem przebudowy magistrali wodociągowej w ul. Targowej Zarząd Transportu Miejskiego wznowił funkcjonowanie przystanku autobusowego Al. Zieleniecka 03, znajdującego się przed skrzyżowaniem z al. Zieleniecką. Na przystanku zatrzymują się „na żądanie” autobusy nocnych linii N03, N21 oraz N71.

ZAPROSZENIA NA WEEKEND

ŚRÓDMIEŚCIE 17 kwietnia (sobota) w Teatrze Muzycznym Roma odbędzie się premiera „Waitress”. To musical po raz pierwszy pokazany na nowojorskim Broadwayu w 2016 roku. Muzykę i teksty piosenek napisała Sara Bareilles, a libretto Jessie Nelson (na podstawie filmu wg scenariusza i w reżyserii Adrienne Shelly). Jest to historia kobiety, która próbuje wyrwać się z nieudanego małżeństwa, odzyskać wolność i możliwość samodzielnego decydowania o własnym losie. Ta musicalowa opowieść – wzruszająca i poruszająca, a zarazem pełna humoru i dowcipu – spotkała się z wielkim uznaniem publiczności i krytyków.

INTERNET 17 kwietnia (sobota) na Facebooku, YouTube i platformie MS Teams odbędą się Drzwi Otwarte Politechniki Warszawskiej online. „Przedmioty ścisłe to coś, co sprawia, że serca biją Wam szybciej? Macie głowy pełne nie tylko wiedzy, ale też pomysłów na konstrukcje, eksperymenty i badania? Dobrze się składa! W Politechnice Warszawskiej czekamy właśnie na kandydatów takich jak Wy. Chociaż w tym roku nie możemy Was zaprosić do odwiedzenia kampusu PW, to nie chcemy przegapić okazji do spotkania. Przygotowaliśmy Drzwi Otwarte w formie wirtualnej” – zapraszają pracownicy uczelni.

INTERNET 18 kwietnia (niedziela) o godz. 12 na Zoomie rozpoczną się warsztaty dla dzieci 6-10 lat i ich opiekunów. „Podczas wakacyjnych wędrówek i na co dzień na pewno spotykacie i obserwujecie różne zwierzęta. A jak na zwierzęta patrzą artyści rzeźbiarze? Czy tak samo jak my, a właściwie to jak pracuje rzeźbiarz? Na te i inne pytania odpowiemy podczas zajęć, następnie sami spróbujemy coś wyrzeźbić” – zapowiada Muzeum Narodowe w Warszawie. Udział w zajęciach jest bezpłatny, zapisy: edukacja@mnw.art.pl.